2011 Annual Statistical Report

The Annual Statistical Report for fiscal year 2010-11 includes an array of information providing the public with statistics about education in Tennessee. We hope that you will find the report useful to become better acquainted with Tennessee's education system.

Entire Document

Zipped Excel Files

State Commissioners of Education

The office of State Superintendent of Public Instruction was created in 1835. By Legislative Act in 1843, which went in effect in 1844, the office was abolished. The following Superintendents were elected by the Legislature:

Robert H. McEwen 1835-1840
Robert P. Currin 1840-1841
Scott Terry 1841-1844

From 1844 to 1867, the State Treasurer was ex-officio Superintendent of Public Instruction. In 1867, the office was again created. The following Superintendents were elected by the people and served for the respective periods shown below:

John Eaton, Jr. 1867-1869
A. J. Tipton 1869-1871

In 1870, the office was again abolished, and the duties devolved upon the State Treasurer, who was made ex-officio Superintendent of Public Instruction. In 1873, the office was recreated, and the following officers, appointed by the Governor and confirmed by the Senate, have served the terms shown below:

J. B. Killebrew*  
John M. Flemings 1873-1875
Leon Trousdale 1875-1881
W. S. Doak 1881-1882**
Julia A. Doak 3 mos. ending July, 1882***
G. S. Crawford 1882-1883***
Thomas H. Paine 1883-1887
Frank M. Smith 1887-1891
W. R. Garrett 1891-1893
S. G. Gilbreath 1895-1897
Price Thomas 1897-1899
Morgan C. Fitzpatrick 1899-1903
Seymour A. Mynders 1903-1907
R. L. Jones 1907-1911
J. W. Brister 1911-1913
S. J. Thompson 1913-1915***
S. W. Sherrill 1915-1919
Albert Williams 1919-1921
J. B. Brown 1921-1923
  • * Assistant State Superintendent, 1870-1873
  • ** Died in Office.
  • *** Filled unexpired term

Under the reorganization bill of 1923, the State Department of Public Instruction became the State Department of Education. The title of the chief state school officer was changed to Commissioner of Education.

P. L. Harned 1923-1933
Walter D. Cocking 1933-1937
W. A. Bass 1937-1938
J. M. Smith 1938
Halbert Harville 1938-1939
B. O. Duggan 1939-1945
Burgin E. Dossett 1945-1949
J. M. Smith 1949-1950
J. A. Barksdale 1950-1953
Quill E. Cope 1953-1958
Joe Morgan 1958-1963
J. H. Warf 1963-1971
E. C. Stimbert 1971-1972
Benjamin E. Carmichael 1972-1975
Sam H. Ingram 1975-1979
Otis L. Floyd 1979
E. A. Cox 1979-1980
Robert L. McElrath 1981-1987
Charles E. Smith 1987-1993
Wayne Qualls 1994-1995
Jane Walters 1995-1999
E. Vernon Coffey 1999-2001
Faye P. Taylor 2001-2003
Lana C. Seivers 2003-2008
Dr. Timothy K Webb 2008-2010
Patrick Smith 2010-2011
Kevin Huffman 2011-

State Board of Education/State Board for Vocational Education

  • District 1
    Mr. B. Fielding Rolston, Chairman
    3745 Arrowhead Trail
    Kingsport, TN 37664
  • District 2
    Mr. Mike Edwards
    Knoxville Chamber of Commerce
    17 Market Square, #201
    Knoxville, TN 37902
  • District 3
    Ms. Vernita B. Justice
    306 Glenwood Drive
    Chattanooga, TN 37404
  • District 4
    Mr. Lonnie Roberts
    Tennessee Rural Health
    P. O. Box 313
    Columbia, TN  38402
  • District 5
    Ms. Carolyn Pearre, Vice-Chair
    427 Prestwick Court
    Nashville, TN 37205
  • District 6
    Dr. Jean Anne Rogers
    2631 Memorial Boulevard
    Murfreesboro, TN 37129
  • District 7
    Mr. James W. Ayers
    First Bank, Suite 300
    211 Commerce Street
    Nashville, TN 37201
  • District 8
    Dr. Melvin Wright, Sr.
    340 North Hays Avenue
    Jackson, TN 38301
  • District 9
    Ms. Teresa Sloyan
    17 West Pontotoc Ave, Suite 200
    Memphis, TN  38103
  • Dr. Gary Nixon, Executive Director
    Tennessee State Board of Education
    710 James Robertson Parkway
    9th Floor, Andrew Johnson Tower
    710 James Robertson Parkway
    Nashville, TN 37243-1050
  • Dr. Richard Rhoda, Executive Director
    Tennessee Higher Education Commission
    Parkway Towers, Suite 1900
    404 James Robertson Parkway
    Nashville, TN 37243
  • Mr. Dallas (Chip) Woods
    710 James Robertson Parkway
    9th Floor, Andrew Johnson Tower
    Nashville, TN 37243-1050

Superintendents and Chairmen of State Boards

School Systems Director of Schools Chairperson
ANDERSON COUNTY Mr. Larry Foster John Burrell
Clinton Ms. Vicki Violette Tim Bible
Oak Ridge Dr. Thomas Bailey Keys Fillauer
BEDFORD COUNTY Dr. Ray Butrum Barry D. Cooper
BENTON COUNTY  Mr. Randall Robertson Joey Cooper
BLEDSOE COUNTY  Mr. Phillip Kiper Mike Deakins
BLOUNT COUNTY  Mr. Rob Britt Rob Webb
Alcoa Mr. Brain Bell Steve Marsh
Maryville Ms. Stephanie Thompson Christi Sayles
BRADLEY COUNTY  Mr. Johnny McDaniel Troy Weathers
Cleveland Mr. Martin RIngstaff Peggy Pesterfield
CAMPBELL COUNTY Mr. Donnie Poston Mike Orick
CANNON COUNTY  Ms. Barbara Parker Randy Gannon
CARROLL COUNTY  Ms. Charlotte W. Tucker Harold McLain, Jr.
+Hollow Rock-Bruceton Mr. Rod Sturdivant Tim Ruions
+Huntingdon Ms. Pat Dillahunty Lee Carter
+McKenzie Mr. Lynn Watkins John Austin
+South Carroll Ms. Diana Collins Marty McKnight
+West Carroll Mr. Eric Williams Jimmy Halford
CARTER COUNTY  Dr. Shirley Ellis Kelly Crain
Elizabethton Mr. Edwin C. Alexander Matt Cooter
CHEATHAM COUNTY  Dr. Tim Webb Dianne Proffitt
CHESTER COUNTY  Ms. Cherrie Pipkin Rob Moore
CLAIBORNE COUNTY  Ms. Connie Holdway Roy Ellis
CLAY COUNTY  Mr. Donnie Cherry David West
COCKE COUNTY  Mr. Manney Moore Ken Johnson
Newport Mr. Steve Thompson Charlotte Mims
COFFEE COUNTY  Mr. Kenneth Casteel Ester Sims
Manchester Dr. Prater Powell Bob Bellamy
Tullahoma Dr. Dan Lawson Linda Thoma
CROCKETT COUNTY  Mr. Robert Mullins, Jr. Jasper Taylor
Alamo Ms. Reesha G. Black Craig Laman
Bells Mr. Charlie Williams Gary Emison
CUMBERLAND COUNTY  Ms. Aarona Vanwinkle Dan Schlafer
DAVIDSON COUNTY  Dr. Jesse Register Gracie Porter
DECATUR COUNTY  Dr. Michael Price Robert Bibbs
DEKALB COUNTY  Mr. Mark Willoughby Charles Robinson
DICKSON COUNTY  Mr. Johnny Chandler Tim Potter
DYER COUNTY  Dr. Dwight L. Hedge Bruce Kerr
Dyersburg Mr. Dennis Durbin Amy Heckerthorn
FAYETTE COUNTY  Dr. Cedrick Gray Robert Redditt
FENTRESS COUNTY  Mr. Mike Jones Gary Tinch
FRANKLIN COUNTY  Dr. Rebecca Sharber Chris Guess
GIBSON COUNTY  ………………. ……………….
Humboldt Mr. Steve Bayko Henry Lewis
+Milan Dr. Mary Reel Jimmy Copous
+Trenton Ms. Sandra Harper Dr. Mark Harper
+Bradford Mr. Dan Black Don Lannom
+Gibson Co. Special Mr. Robert Galloway Sara Meals
GILES COUNTY  Mr. Tee Jackson Mike Young
GRAINGER COUNTY  Mr. Edwin Jarnagin Darrell Livesay
GREENE COUNTY  Dr. Vicki Kirk Roger Jones
Greeneville Dr. Lyle Ailshie Jerry Anderson
GRUNDY COUNTY  Mr. Joel Hargis Gary Don Melton
HAMBLEN COUNTY  Dr. Dale Lynch Joe Gibson
HAMILTON COUNTY  Mr. Rick Smith Mike Evatt
HANCOCK COUNTY  Mr. Mike Antrican Freddie Mullins
HARDEMAN COUNTY  Dr. Donald Hopper Terry King
HARDIN COUNTY  Mr. John O. Thomas David Long
HAWKINS COUNTY  Ms. Charlotte Britton Charles Fuller
Rogersville Mrs. Rebecca Isaacs Reed Matney
HAYWOOD COUNTY  Mr. Marlon King Harold Garrett
HENDERSON COUNTY  Mr. Steve Wilkinson Jim Grant
Lexington Mrs. Susie Bunch Robert Helms
HENRY COUNTY  Mr. Sam Miles  Tricia Reimold
+Paris Mr. Mike Brown Richard Edwards
HICKMAN COUNTY  Dr. Jerry Nash Jackie Deitmen
HOUSTON COUNTY  Ms.  Cathy Harvey Tommy Beechum
HUMPHREYS COUNTY  Mr. Jimmy Long Gene Trotter
JACKSON COUNTY  Mr. Joe D. Barlow Dewey Mabery
JEFFERSON COUNTY  Dr. Charles Edmonds Anne Marie Potts
JOHNSON COUNTY  Mr. Morris Woodring Gerald Buckles
KNOX COUNTY  Mr. James McIntyre Thomas Deakins
LAKE COUNTY  Ms. Amy Floyd Owens Douglas Schuff
LAUDERDALE COUNTY  Mr. Joey Hassell Malinda Hutcherson
LAWRENCE COUNTY Dr. Bill Heath Jerry Campbell
LEWIS COUNTY  Mr. Benny Pace Phyllis Townsend
LINCOLN COUNTY  Dr. Wanda Shelton Jerry Pendergrass
Fayetteville Dr. Janine Wilson Mark Clark
LOUDON COUNTY  Mr. Jason Vance Scott Newman
Lenoir City Mr. Wayne Miller Rosemary Quillen
MCMINN COUNTY  Mr. David Pierce Pat Chester
Athens Mr. Robert Greene Michael Bevins
Etowah Mr. David Green Phil Waycaster
MCNAIRY COUNTY Mr. Charles Miskelly Larry Smith
MACON COUNTY  Ms. Margaret Oldham Ronald Birdwell
MADISON CO. Mr. Thomas White David Clifft
MARION COUNTY  Mr. Mark Griffith James Poston
+Richard City Mr. Stan Mannon Bill Norman
MARSHALL COUNTY  Mr. Roy Dukes Mike Keny
MAURY COUNTY  Mr. Edward E. Hickman Shaw Daniels
MEIGS COUNTY  Mr. Don Roberts Christopher Clark
MONROE COUNTY  Mr. Mike Lowry W. Larry Stein
Sweetwater Ms. Melanie Miller Richard Rowe
MONTGOMERY COUNTY Mr. Michael Harris Jimmie Garland
MOORE COUNTY  Mr. Chad Moorehead Lorie McKenzie
MORGAN COUNTY  Dr. Edd Diden Terry Armes
OBION COUNTY  Mr. David W. Huss Brain Rainey
Union City Mr. Gary L. Houston Glenda Caudle
OVERTON COUNTY  Mr. Matt Eldridge Houston Robbins
PERRY COUNTY  Mr. Gil Webb Martha Sharp
PICKETT COUNTY  Ms. Dianne Elder Jerry Mitchell
POLK COUNTY  Mr. James Jones Gary Silvers
PUTNAM COUNTY  Dr. Kathleen M Airhart Eric Brown
RHEA COUNTY Mr. Jerry Levengood Dale Harris
Dayton Mr. Michael Latham Bob Vincent
ROANE COUNTY  Dr. Toni McGriff Drake Langley
ROBERTSON COUNTY Mr. Dan Whitlow Stoney Crockett
RUTHERFORD COUNTY Mr. Harry Gill Mark Byrnes
Murfreesboro Dr. Linda Arms Gilbert Mary Wade
SCOTT COUNTY  Mr. Bill Hall James Sexton
+Oneida Ms. Ann Sexton Nancy Williamson
SEQUATCHIE COUNTY  Mr. Johnny Cordell Charlie Rollins
SEVIER COUNTY  Dr. Jack A. Parton Charles Temple
SHELBY COUNTY  Mr. John Aitken David Pickler
Memphis Mr. Kriner Cash Martavius Jones
SMITH COUNTY Mr. Roger Lewis Tommy Manning
STEWART COUNTY  Dr. Phillip Wallace Billy Sexton
SULLIVAN COUNTY  Mr. Jubal Yennie Ron Smith
Bristol Mr. Gary L. Lilly Nelson Pyle
Kingsport Dr. Richard Kitzmiller Wallace Boyd
SUMNER COUNTY Dr. D.R. Phillips Don Long
TIPTON COUNTY  Dr. WIlliam Bibb Marty Haywood
TROUSDALE COUNTY  Mr. Clint Satterfield Jimmy Crabtree
UNICOI COUNTY  Ms. Denise H. Brown Renea Jones-Rogers
UNION COUNTY  Mr. Wayne Goforth Brian Oaks
VAN BUREN COUNTY Mr. Michael R. Martin Ricky Walling
WARREN COUNTY  Mr. Jerry Hale Scott Holmes
WASHINGTON COUNTY  Mr. Ronald Dykes Clarence Mabe
Johnson City Dr. Richard Bales Kathy Hall
WAYNE COUNTY  Dr. Gailand Grinder Barry Hanback
WEAKLEY COUNTY  Mr. Randy Frazier Dr. Gordon Morris
WHITE COUNTY  Ms. Sandra Crouch Gary Sparkman
WILLIAMSON COUNTY  Dr. Mike Looney Patricia Anderson
+Franklin City Dr. David Snowden Sherry Badger
WILSON COUNTY  Mr. Mike Davis Don Weathers
+Lebanon Dr. Sharon Roberts Steve Jones 

+Indicates Special School District

Statistical Summaries

Table 1 Number of Public Schools (K - 12)
Number of Elementary Schools 1,008
Number of Middle Schools 319
Number of Secondary Schools 355
Number of Vocational Schools 17
Special Education Schools 10
Number of Adult High Schools 28
Number of Alternative Schools 21
Total Number of Schools 1,758
Table 2 Training of Public Personnel (K - 12)
  Men Women Not Reported Total
Ph. D. Degree 367 642 1 1009
Ed. S. Degree 1,357 4,043 4 5,404
M.A. plus 45 qtr. hrs. 1,402 4,871 1 6,274
Master’s Degree 5,964 22,040 36 28,039
Bachelor’s Degree 5,925 21,678 120 27,723
3 Years College 0 1 0 1
2 Years College 16 27 0 43
1 Year College 0 0 0 0
0 Years College 705 311 2 1,017
Total 15,736 53,612 163 69,511
Table 3 Assignment of Teachers, Administrators and Members of Boards of Education (K - 12)
Elementary Classroom Teachers 45,256.76
Secondary Classroom Teachers 19,752.26
Total Classroom Teachers 65,009.02
   
Elementary School Principals 1,173.85
Secondary School Principals 454.79
Principals Serving Both Elementary and Secondary Grades 116.98
Total School Principals  1,745.62
   
Elementary School Assistant Principals 699.93
Secondary School Assistant Principals 853.25
Assistant Principals Serving Both Elementary and Secondary Grades 97.33
Total Assistant Principals 1,650.51
   
Supervisors of Instruction – Elementary Grades Only 84.77
Supervisors of Instruction – Secondary Grades Only 82.49
Supervisors of Instruction Serving Both Elementary and Secondary Grades 111.81
Total Supervisors of Instruction  279.07
   
Elementary Librarians 1,091.30
Secondary Librarians 419.24
Librarians Serving Both Elementary and Secondary Grades 98.77
Total Librarians 1,609.31
   
Elementary Guidance Personnel 1.176.98
Secondary Guidance Personnel 975.66
Guidance Personnel Serving Both Elementary and Secondary Grades 122.83
Total Guidance Personnel 2,275.47
   
Other Professional Instructional Personnel 3,398.97
Psychological Personnel 445.31
Attendance Personnel 86.83
Total Number of Instructional Personnel 76,500.11
   
Superintendents 136.04
Assistant Superintendents 42.87
Other Licensed Educators 511.28
Total Number of Certificated Personnel 77,190.30
   
Non-Certificated Administrative Personnel 810.32
Members of Boards of Education 940.00
Table 4 Other Employees of Boards of Education
Health Personnel
a. Nurses 994.06
b. Other Professional & Technical Health Personnel 401.47
 
Secretarial and Clerical Personnel
a. School Support Level 4,745.14
b. System Support Level 1,891.96
 
Plant Operation Personnel
a. Custodians 4,362.01
b. Other 222.04
 
Plant Maintenance Personnel 2075.29
Transportation Personnel 6,395.90
Food Service Personnel 9,185.92
 
Educational Assistants
a. Regular 6,335.26
b. Library 554.07
c. Special Education 8,399.33
d. Vocational Education 81.05
e. Other 1,426.98
 
Data Processing 689.34
School Safety Personnel 883.27
Other Employees 1,737.60
Total 50,377.69
 
Total Number of Employees of Board of Education 129,318.31
TABLE 5 Average Salary
Licensed Educators $48,154
Instructional Personnel $47,877
Classroom Teachers $45,891
Principals $76,476
Superintendents $103,770
TABLE 6 Number of High School Graduates
Regular Diplomas 62,147
Special Education Diplomas 1,113
Certificates of Attendance 87
 
Grand Total All Diplomas/Certificates 63,347
TABLE 7 Average Daily Membership*
Kindergarten 76,171
First Grade 75,757
Second Grade 73,714
Third Grade 73,676
Fourth Grade 74,246
Fifth Grade 73,811
Sixth Grade 72,915
Seventh Grade 71,561
Eighth Grade 69,791
Ninth Grade 73,482
Tenth Grade 70,483
Eleventh Grade 64,897
Twelfth Grade 63,741
Special Education Self-Contained 15,108
Total ADM 949,354

*Includes Adult High School Students 
- Total off due to rounding.

TABLE 8 Average Daily Attendance*
Kindergarten 71,864
First Grade 71,940
Second Grade 70,288
Third Grade 70,420
Fourth Grade 71,013
Fifth Grade 70,551
Sixth Grade 69,514
Seventh Grade 67,952
Eighth Grade 66,132
Ninth Grade 69,083
Tenth Grade 65,999
Eleventh Grade 60,619
Twelfth Grade 58,677
 
Special Education Self-Contained 13,756
Total ADA 897,807

*Includes Adult High School Students

TABLE 9 First Month Membership (Kindergarten through Twelve)
Kindergarten 77,165
First Grade 76,716
Second Grade 74,815
Third Grade 74,773
Fourth Grade 75,515
Fifth Grade 75,249
Sixth Grade 74,512
Seventh Grade 73,294
Eighth Grade 71,604
Ninth Grade 75,480
Tenth Grade 72,725
Eleventh Grade 66,978
Twelfth Grade 68,190
Total Net Enrollment 957,016
TABLE 10 Record of Pupil Progress
Grade Promotions Retentions Incidents of Suspension Student Expulsions Long Term Change of Placement Students Suspended
Kindergarten 68,196 2,708 840 14 5 547
First Grade 68,684 2,097 2,062 40 14 1,324
Second Grade 68,216 794 2,579 55 31 1,656
Third Grade 68,406 523 3,230 71 28 2,076
Fourth Grade 69,149 360 3,739 77 45 2,494
Fifth Grade 69,102 266 5,718 110 111 3,652
Sixth Grade 67,337 652 11,297 198 527 6,510
Seventh Grade 65,805 798 14,513 405 913 8,120
Eighth Grade 63,950 607 14,727 492 1,056 8,318
Ninth Grade 62,073 4,632 25,589 969 1,623 11,716
Tenth Grade 60,411 3,144 20,598 828 1,408 10,268
Eleventh Grade 56,215 1,589 14,111 607 1,036 7,832
Twelfth Grade 59,507 1,380 10,997 473 717 6,580
Total 847,051 19,550 129,000 4,339 7,514 71,093

 

TABLE 11 Number of Children Ages 3 through 21 with Disability Receiving Special Education Services
Learning Disabled 43,337
Intellectual Disabled 7,582
Speech /Language Impaired 32,925
Emotionally Disturbed 3,371
Autism 5,944
Health Impaired 12,824
Physically Impaired 808
Hearing Impaired or Deaf 1,502
Visually Impaired or Blind 728
Deaf/Blind 10
Multi-Disabilities 2,164
Developmentally Delayed 7,929
Traumatic Brain Injury 292
Total 119,416
TABLE 12 (PART A) Pupil Transportation
Miles of Bus Route One Way (Daily) 311,074
Number of Vehicles Employed in Pupil Transportation 8,912
Number of Pupils Enrolled for Transportation 638,758
Average Number of Pupils Transported Over 1 1/2 Miles 530,734
Type of Ownership
Private 11
Public 95
Combination 16
Number of Bus Drivers by Sex
Male 3,456
Female 4,054
Total 7,510
Accidents Person Injured:
Personal Injuries 138
Fatalities 0
Type of Accident:
Property Damage 984
Personal Injury 84
TABLE 12 (PART B) Age and Tenure of Bus Driver Personnel
Age (in years) # of Drivers   Tenure (in years) # of Drivers
21-30 354 0-5 3,109
31-40 1,224 6-10 1,642
41-50 2,251 11-20 1,573
51-60 2,485 21-30 702
61-70 1,783 31-40 277
71+ 500 41+ 37
Total 8,597 Total 7,340
TABLE 12 (PART C) Composite Age of Type I and II Buses in Operation (Including Spares)
Years in Service # Buses
1 818
2 421
3 442
4 639
5 613
6 430
7 574
8 412
9 536
10 624
11 744
12 612
13 654
14 624
15 456
16 222
17 91
Total 8,912

Financial Summaries

Receipts
Total Receipts From State $3,955,467,369
Total Receipts From Federal Government 1,272,804,043
Total Receipts From County and City or Special District 3,015,328,343
Total Other Revenue Receipts 309,605,925
Total Revenue Receipts $8,553,205,680
Total Non-Revenue Receipts 544,428,223
Grand Total Receipts From All Sources $9,097,633,903
Expenditures
Instruction $4,914,130,196
Support Services – Student 332,983,314
Support Services – Instructional Staff 525,153,905
Support Services – Administration $697,973,530
Support Services-Operations & Maintenance of Plant 720,919,311
Other Current Expenditures 844,773,682
Total Current Expenditures $8,035,933,938
 
Community Services 69,372,429
Early Childhood Education 84,311,208
Capital Outlay 88,252,795
Debt Services Operating Transfers 408,961,121
Capital Projects  376,323,200
Grand Total of All Expenditures $9,063,154,691
 
Total Operating Expenditures* $8,155,886,601
Operating Expenditures Per PUPIL ADA* $9,084

*Operating Expenditures Per Pupil ADA includes: Current Expenditures Per LEA Financial Report (excluding Student Body Education and Adult Education); U.S.D.A. Commodity Value; and State Level Program and Administrative Expenses.

Last Update: June 6, 2014